Stále čekám na otázky k výslechu - ZDE

Všemi smysly

30. června 2014 v 13:11 | Ellnesa |  Recenze
Název: Všemi smysly

Autor: Barbora Baronová, Jana Benešková, Blanka Čechová, Renata Fíková, Pavla Horáková, Barbora Janečkov, Ilona Laužanská, Jana Micková, Jana Potužníová, Veronika Šlechtová, Zdeňka Kostik Šubrová, Iveta Vařečková

Série: -

Počet stránek: 264

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2014

zdroj: Knihcentrum

Anotace:
Co se stane, když se na svět kolem sebe podíváte trochu jinak? Když jeden z pěti lidských smyslů převezme vládu nad vaším vnímáním? Ať už proto, že si to výjimečná situace žádá, či proto, že je jeden smyslový receptor citlivěji nastaven než ostatní, anebo třeba proto, že vás k tomu prostě předurčil handicap?

Důvody mohou být rozličné, ale výsledek překvapivě podobný. Otevřou se vám nové dimenze vnímání. Obyčejné věci dostanou náhle jiný rozměr. Co jste byli zvyklí vnímat očima, najednou "vychutnáváte" po zvuku či hmatem, na jazyku se střídají různé chuti a vy se utápíte ve zcela nových vůních.

Dvanáct mladých autorek si vzalo tuto výzvu za svou a stvořily soubor rozmanitých povídek, který lze číst na mnoho způsobů. Začnete od začátku, budete postupovat po jednotlivých oddílech a procvičíte si postupně všechny smyslové receptory - oči, uši, čichové buňky v nose, chuťové pohárky na jazyku a kožní mechanoreceptory v bříškách prstů (na rukou i na nohou!). Nebo si přečtete text, který vás uchvátí, a pak se vrhnete na další povídky dané autorky napříč sbírkou, protože nebudete chtít opustit svět její imaginace. A nebo úplně jinak. To už je na vás.

Každá autorka je jiná, každá má jiný příběh, který chce vyprávět, a proto i sbírka nabízí pestré čtení. Najdete v ní lásku, bolest, vášeň, absurditu lidské existence i tápání v mezních životních situacích. A to všechno s nadhledem, místy s břitkým humorem, někdy s romantickým nádechem či naopak s explicitním erotickým jiskřením a jindy třeba s mrazivou věcností.

Seznamte se s dvanácti autorkami a vnímejte na chvíli svět jejich očima. A ušima. A nosem a…

Můj názor:
Nikdy jsem neholdovala sborníkům. Děsilo mě, že bych se nedokázala vcítit do těch příběhů. Nebo kdyby se mi jeden líbil, tak by ho za pár stránek vystřídal jiný. Že bych zhltla celou knížku na posezení a pak si pamatovala jen tu poslední. Nic z toho se ale nestalo. Naopak - sborníky mají osobité kouzlo.
Zrovna v tomto jsem měla možnost ochutnat povídky zameřené na pět smyslů. Nejvíce jich bylo napsáno na čich, a mě to nevadilo. Líbily se mi všechny povídky ve všech tématech, přestože někde jsem cítila zmatenost.

Témata:

Zrak - V první části se podíváte na svět klasickým způsobem. Ale ani to není nuda. Zajímalo vás, jak by vypadalo šest pohledů v jedné povídce? A k tomu, kdyby jeden z nich byl pohled novorozeně. Tak to si užijete hned první povídku. Druhá popisuje neviditelnost ženy v domácnosti, která na oko není schopna udělat životní rozhodnutí. Třetí obsahuje lásku na první pohled a vás bude celou dobu zajímat, jestli jí dají její aktéři průchod. Víte jak vidí jednu schůzku dva jiní lidé? Ne? Tak hurá k povídce čtvrté! Dál se můžete podívat na setkání profesora s malým dítětem, do zákulisí malířů nebo za Chimérou. Zrovna ta poslední povídka mě neohromila a přisoudila bych jí nejzmatenější příběh.

Sluch - Deníkovým zápisem v první povídce se seznámíme se zamilovaností sestřenice. Nebo jaký to je, když stěny jsou z papíru a co všechno je slyšet. Na dvanácti stránkách na vás zaútočí příběh dívky hrající na klavír a eznámého klavíristy. Konec téhle povídky vás dorazí. Dostanete se na trochu pokaženou svatbu. Nebo zjistíte jak pronásledují obrazy jednoho znalce. A závěrem trochu vášnivá povídka s operou na pozadí.

Čich - Autorky vykouzlily osm různých povídek s vůněmi umělými i přírodními. Jaké vzpomínky skrývá jediná silnější vůně hrdinky v první z povídek? Co je v životě nejdůležitělší a jakou to má vůni zjistme v dalším skvostu. Víte co znamená čich pro postižené? To se dozvíte spolu s tím, že podle čichu se dá určit i pravá barva vlasů. Že stačí jediná cesta tramvají a můžete se zamilovat, taky zjistíte. A víte, že každý kluk má svojí vlastní vůni? Další povídka je důkazem toho, že i podivína může maskovat přitažlivá vůně. Dozvíte se, co dokáže uspokojit milovníka vůní a konec vás tady bude mrzet. Hrozně mrzet. Nakonec zjistíte, že být "paní Urputná" se nevyplácí.

Chuť - První povídka je z prostředí nemocnice a hrdinka má rakovinu. Nechce se vzdát. Přečtěte si ji i proto, že máte třeba chuť na Gruzínský koňak! V další cítíte na patře chuť rozmočené rakvičky a lepkavých trubiček. A ke konci smutek na duši. Třetí se zabývá vínem a náhodným okouzlením. Dozvíte se, že cukr znamená dětství. A dojde vám, že je nebezpečné ztratit chuť žít.

Hmat - S jedním z dalších témat se najednou ocitnete ve světě doteků. Ale hned první povídka vypráv o sebevraždě. Konec je nakouslý a vás to donutí přemýšlet nad celou povídkou. Zkusili jste někdy strávit celý den bosí? Hrdina druhé povídky to právě zkouší. Dále se ocitnete třeba na obhajování Dotekové zoo. Myslím si, že jste nikdy nečetli povídku zaměřenou na m*ns*s. A zrovna taková povídka se ukrývá téměř na konci knížky. Záplav povídek zakončí smršť pocitů těhotné ženy, její radosti a smutku nad koncem, který potkal jejího potomka.

Hodnocení: 8,5/10 Proč?
Protože všechny povídky ve mně vyvolaly smršť pocitů. Knížka mě postavila čelem k otázce jaký smysl je nejdůležitější.
Ale dokonalé to nebylo.

Za recenzní výtisk moc děkuji Knihcentru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 30. června 2014 v 17:00 | Reagovat

Vypadá to hodně zajímavě. Já sborník četla jen horory na dobrou noc a tím to končí, ale líbí se mi tenhle nápad se všemi smysly. Taky se mi líbí, jak si se u každého toho smyslu rozepsala. Je to hezká recenze :-)

2 Vendy Vendy | Web | 1. července 2014 v 22:10 | Reagovat

Někdo vážně nemá povídky rád, já myslím, že mají své kouzlo, jen musí být dobré, dobře napsané. Nemohu nevzpomenout četné povídkové sbírky scifi a fantasy, kde jsem objevila spoustu úžasných nápadů a skvělého počtení. Román oproti tomu má možnost víc rozepsání, rozvedení děje, přidání dalších postav...
Tohle dílko vypadá hodně zajímavě už myšlenkou, nápadem. Určitě se po knize podívám, ráda bych si ji přečetla.

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 3. července 2014 v 18:33 | Reagovat

[1]: Ahoj, promiň, ale oddělávám si tě z Affs. Promazávám si oblíbené a patříš mezi ty, co si bohužel musím oddělat. Neber si to osobně, máš moc pěkný blog, hezký články, jen prostě nejsi dost aktivní, což chápu. život je nutno si užívat. Ale i přesto... Promiň.

4 Kačíí Kačíí | Web | 5. července 2014 v 12:05 | Reagovat

ta knížka vypadá zajímavě, ale asi jí číst nebudu... :-D  :-D Nicméně, úžasná recenze to je, jako vždy :D :3

5 Beatricia Beatricia | Web | 5. července 2014 v 15:00 | Reagovat

Recenzi jsi napsala skvěle. Kniha vypadá lákavě a čtivě. Já osobně povídky moc v lásce nemám, protože se brzy musím rozloučit s oblíbenou postavou a děj je krátký. Já miluji ságy na 600 stran. :-)

6 Erička Erička | Web | 6. července 2014 v 16:52 | Reagovat

Napsala jsi to tak přesvědčivě, že bych si ji hned přečetla :)

7 Zoey Zoey | Web | 6. července 2014 v 21:18 | Reagovat

Je to docela dobrý nápad, ale asi nic pro mě :) Pěkná recenze :)

8 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 12. července 2014 v 19:31 | Reagovat

zajímavý nápad, ale nevím, jestli by mě to bavilo ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama