Stále čekám na otázky k výslechu - ZDE

Červenec 2014

Zpátky + básnička o Básnířce

30. července 2014 v 18:07 | Ellnesa |  Básnířka

Ahojky!
Jsem zpátky ze Šumavy! Bylo tam neuvěřitelně krásně, když jsme chodily podél Vydry nebo šli k Černému jezeru, cítila jsem se jako rozpustilá sakurová elfka. Když jsme jeli na kolech z Filipovi huti do Modravy cítila jsem se hrozně svobodná, jako by mi narostla křídla. Jsem zpátky v Jihlavě a zrovna odjela ségra do Plzně a vrátí se až koncem příštího týdne. Cítím se trochu opuštěně.

Když jsem se to dozvěděla, cítila jsem se blbě. Pak mi došlo, že když jsem tak hezky opuštěná, tak můžu dohonit všecno, co potřebuju. ení toho vůbec málo, ale základem: Je učit se anglicky z mamčiny boží učebnice, což mě i docela baví. Hodně oxidovat v kuchyni a vyzkoušet třeba ty lákavé zázvorové sušenky, co mi už dlouho leží v hlavě, nebo další mlsky třeba z blogu zghettablog. Kreslit, malovat - a to hodně! A psát :-) Včera večer se mi ozval D., ale mě zrovna blbnul Skype. Momentálně jsem nedostupná, protože potřebuju klid na psaní článku. Z počítače mi duní různý mix písní, který nepotřebujete znát ;-)

Takže - jsem zpátky, blogy navštívím během tohoto týdne. Můžete tady čekat pár recenzí, básniček atd.
A mám k vám jednu obrovskou prosbu. Vím, že dneska není na oc věcí čas, ale já bych vás chtěla poprosit o přečtení první kapitoly z mé kapitolovky Básnířka, odkaz: zde.
Moc děkuji, bylo by mi líto, aby tohle na blogu zůstalo jen tak.

A závěrem článku bych ráda představila básničku o výše zmíněné povídce. Doufám, že se bude líbit. A to je vše...

Básnířka

Přibliž se,
troufneš si?
Není to lehké,
opak si nemysli.

Jsem elfka,
ale jako Aryu si mě nekresli.
Jsem bludička,
zvládnu omámit tvoje smysly.

Přibliž se,
mnozí už se pokusili.
Jako první uspěješ
nebo se staneš mou další obětí?

Miluju čaj,
ale to už víš.
Od jisté chvíle štítím se kluků,
proč však nevíš.

Přiblížil ses,
teď už není cesty zpět.
Zamilovala jsem se,
už nelze být Ledovou královnou opět...

Drž mě ať nespadnu,
balancuji na kraji skály.
Nevím co je pravda,
utíkám pryč, pryč od Jihlavy.

Nic nevím jistě.
Nevím, jestli se chci vrátit.
Zapomeň ale na mě,
protože to musíme zkončit.

"Víš, že nevěřím na konce, viď?"

Ellnesa

Myslete jako Steve Jobs (RC)

22. července 2014 v 10:56 | Ellnesa |  Recenze
Ahojky, momentálně se asi válím u Lipna s nanukem v ruce, nebo hraju zahradní šachy. Takže snad to tady beze mě v blogosféře zvládáte :-)
Pozor! Tahle recenze je na naprosto jiný druh knihy, než čtu a dělám na to recenze. Nedá se tady určit jednotlivé pasáže jako postavy, děj, apod. Takže tento článek prosím berte s určitým nadhledem. Za podobnost se způsobem recenzování jiných se omlouvám a slibuji, že příště se opět dočkáte klasického způsobů recenzí. Ellnesa

Název: Myslete jako Steve Jobs

Autor: Daniel Smith

Série: -

Počet stran: 168

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2014

zdroj: Knihcentrum

(Anotace) "Jedno jablko snědla Eva, druhé spadlo Newtonovi na hlavu a třetí stvořil Steve."
Mají vás za podivné existence a táhne se to s vámi už od školy? Vždycky jste byli průšviháři? Připadáte si jako outsideři a ostatní vám to dávají znát? Ani tak ale není nic ztraceno. Naopak. Z jednoho kluka, který šel z extrému do extrému, od undergroundu k fanatickému veganství, moc se nemyl a nečesal, se stal jeden z nejúspěšnějších mužů planety. Jmenoval se STEVE JOBS. Svými vizemi od základu proměnil počítačový i hudební průmysl a přinesl nám některé z nejvyspělejších technologií, po kterých prahne celý svět. V roce 1976 založil se svým přítelem Stevem Wozniakem společnost Apple. Když z ní o devět let později musel odejít, jako vždy vytěžil z nepříznivé situace maximum a zakoupil společnost Pixar, studio animovaného filmu. Po jedenácti letech se znovu vrátil do Applu, aby ho transformoval v jednu z nejpopulárnějších firem na světě. Seznamte se s životní filozofií nekonformního podnikatele a jeho vypilovanými schopnostmi. Jobs věřil, že outsideři a buřiči posouvají lidstvo kupředu, protože se nebojí neustále zkoušet a měnit svět. Zkuste tedy myslet a pracovat jako on. Chce to opravdu kuráž, ale nyní i vy můžete být jako Steve Jobs.

Myslím, že knížka nenese úplně správný název. O tom, jak myslet je tam toho podle mě pramálo. Knížka je pojátá spíše jako vzestupy a pády Steva Jobse. Ale zase abych knize nekřivdila - mnohdy jsou tam popsané i cesty k jeho úspěchu a pár jeho rad. Na začátku každé kapitoly musíte brát s rezervou nadnesené nadpisy jako: Buďte outsiderem, Potkávejte ty správné lidi nebo Budujte krásu. Radši se pokochejte jedním ze citátů Steva Jobse a značkou firmy Apple - nakousnutým jablkem, kteří doprovázejí výše zmíněné nadpisy ;-) Že Apple a Jobs k sobě v obecném povědomí patří je asi jasné.

První kapitoly se zaměřují na Jobse jako osobu. Byl to outsider, flákař, adoptovaný podivín a skrytý génius. Mnoho lidí v něm vidělo vynálezce, novátora, průkopníka či vizionáře. Nebo třeba samorosta. Ovšem ašli se i tací, které Jobs nijak neokouzlil a viděli v něm hrubiána a ikonu konzumu. Přestože mi na stole neleží iPhone ani nevlastním iPod, tak mě život tohoto muže docela zajímal. Přece jenom - chtěla jsem zjistit jestli vážně byl tak vyjímačný alespoň pomocí této knihy.
Procházel mnoha životními fázemi, např. zvláštním mytím chodidel či frutoriánstvím. Uvedu jedno z jeho přesvědčení, které vás jistě donutí k úsměvu. Cituji - "Jobs dokonce věřil, že pomocí zdravé stravy udržuje pod kontrolou svůj tělesný pach, ale bohužel tomu tak nebylo. Jeho kolegové ho na tento fakt museli upozornit už na začátku jeho kariéry."

"Každé ráno se dívám do zrcadla a ptám se sám sebe: Kdyby tohle byl poslední den mého života, chtěl bych dělat to, co se dneska chystám dělat? A když odpověď zní delší dobu 'ne', vím, že e potřeba něco změnit."
-Steve Jobs

Knížka je ale hodně zaměřená na firmu Apple a Jobsova působení u ní. Tady se objeví velké množství jmen, ve kterých se možná trochu ztratíte. Seznámíe se tu se špatnými vlastnostmi Jobse. O tom jak nevládal vztahy a ják se každému motal do práce. Zjistíte, kdo byli jeho hrdinové, co byste našli v jeho knihovně nebo se dozvíte i něco o Stevu "Woz" Wozniakovi, který hodně spolupracoval s Jobsem a dokonce se znali ještě před založení Applu, kdy spolu rodávali ilegální "modré krabičky". Zjistíte, že ho načas vyhodily z Applu a jak tohle období zvládl.

6/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Knihcentrum.

Přivolávání (RC)

18. července 2014 v 13:52 | Ellnesa |  Recenze
Název: Přivolávání

Autor: Kelley Armstrong

Série: Nejtemnější síly

Počet stránek: 312

Nakladatelství: Galatea

Rok vydání: 2014

Kelly_Armstrong_Privolavani_stredni
zdroj: Galatea

Anotace:
Jmenuji se Chloe Saundersová a můj život už nikdy nebude stejný jako dřív. 
Ve svých patnácti letech jsem vůbec netoužila být jiná než ostatní. Chtěla jsem chodit do školy, mít kamarády, bavit se. A taky jsem chtěla, aby si mě trochu víc všímali kluci. Už ani nevím, jaké je to být obyčejná holka. Všechno nabralo zcela jiný směr toho dne, kdy jsem ve škole poprvé spatřila ducha. Vyděsil mě tak, že nikdo nezapochyboval o tom, že jsem se naprosto pomátla. Teď už ve škole všichni vědí, kdo jsem. Jen z jiných důvodů, než bych si přála.
Ve filmech nejsou duchové nic neobvyklého. Když se však v reálném životě snažíte lidem vysvětlit, že vidíte duchy zemřelých lidí, automaticky získáte poukaz na pobyt v léčebně pro duševně choré. A tak jsem se ocitla zavřená v Lylově domově, což je "speciální zařízení" pro narušenou mládež. Chtěla jsem se co nejdříve uzdravit a vypadnout odsud. Brzy jsem ale pochopila, že je to jiný domov, než se na první pohled zdá. Dějí se tady podivné věci a ani mí noví spolubydlící nejsou choré bytosti. Mají zkrátka poněkud zvláštní schopnosti. Nevím, komu mohu důvěřovat. Musím přijít na to, jaká nebezpečná tajemství skrývá Lylův domov… , a to dříve než povstanou jeho kostlivci a začnou mě pronásledovat.

Můj názor:
Bála jsem se toho. Má to sice zajímavou anotaci, ale když se jedná o duchařinu, tak se dá tolik věcí zmastit. Naštěstí tohle nebyl ten případ. Bylo to psané poutavě, hlavní hrdinka se mi zdála uvěřitelná, stejně jako ostatní postavy. Chvíli se vám zdá, že přibývají další a další fakta, autorka se do toho už příliš zamotává a vy se v tom začínáte ztrácet. Přesně v tu chvíli se tam objeví nenápadné vyřešení a vy jste o trochu chytřejší. Ale konec vám zamotá hlavu a nechá vás ve zmatenosti a smuku více než celá knížka.

Postavy:
Chloe - vidí přízrky a právě kvůli tomu se dostala do blázince, do Lylova domu. Je to přemýšlivá dívka, která má u všeho zdravé pochybnosti a má pirozenou touhu přijít hodně věcím na kloub. Když chce dokáže hrát dobře blbou a vybírá si ty nejjednodušší cestu. Až na zvláštnost s duchy je to obyčejná holka, kterou byste na ulici přehlédli. Ale i tak má rodiné problémy a ne zrovna pohádkový život. Konečně hrdinka, která nebyla určená spasit svět, ač to tak z anotace vypadá.
Rae - inteligentní, vychytralá dívka, která má úchylku v ohni. Všude s sebou nosí zápalky, je urážena kvůli své lásce k jídlu. Je to samotářská osoba. Je dost nedůvěřivá a odhodlanost jí rozhodně nechybí.

Děj:
Chloe vidí přízraky. Jeden z nich jí vystraší na školní chodbě, kde ji při tom, jak ječí na nikoho, chytne učitelka. Na doporučení jí teta odveze do blázince, tzv. Lylova domova. Tam musí přežívat teror Tori, její spolubydlící převezou do blázince pro obravdu nebezpečné blázny, potká tam bratry, kteří toho ví docela dost, skamarádí se s dívkou, která má oblibu v ohni a určí jí diagnózu. takže nevidí duchy, ale je pouze schizofrení.
Ale je to pravda? Komu se tady dá vůbec věřit? Co je zač?

Hodnocení: 8,5/10 Proč?
Bylo to umně zpracované. Líbilo se mi to, ale bylo tam málo romantiky. Bylo to hodně zvláštní a některé pasáže byly dost zmatené. Ale věřím, že další díly to vytáhnou výš :-)

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Galatea.

Narozeniny

15. července 2014 v 0:00 | Ellnesa |  Ellnesiny myšlenky
Ahojky! Přestože je to docela nedávno, kdy jsem já sama měla narozeniny, tak tenhle článek o těch mých nebude. Protože dneska je tomuto blogu přesně rok!

Tenhle běh na dlouhou trať jsme zahájily 15. 7. 2013 a to ve slušivém modrém kabátku ze šablon. Prvním článkem byla kraťoučká básnička Trnková víla a zanedlouho následovala další začátečnická poezie, kde se rámovali tak tři věty. Blog jsem tehdy zahrnovala spoustou obrázků bez zdrojů. (To se mi podařilo změnit.)
Mým prvním kapitolovým příběhem byl Elfí Lazurit, který ale (sebekritika ever) byl naprosto otřesný. Následovala Léčebna, která už byla poněkud lepší. Delší dobu na to vás neminul Safirin a Sofie. Na blogu stále figurovaly básničky, ve kterých jsem se postupem zlepšovala. Naopak jednorázovek se tady moc nemihlo. (Myslím, že za celou existenci blogu to byly dvě.)
Začátkem roku 2014 jsem začala psát recenze a navázala spolupráci s prvním nakladaelstvím - Galateou. Následoval Fragment a Knihcentrum. Momentálně je blog plný recenzí, básniček a v předkecech vám občas svěřím střípek ze svého života.

Můj život byl za tu dobu jako na horské dráze, ale na jaře se to začalo zklidňovat. V prosinci, kdy jsem byla na dně, jste mi hodně pomohly, mí drazí čtenáři.
A jinak mi pomohla vaše kritika a na duši mě pohladila chvála. Věřte mi, že bez vás by tenle blog už dávno ztroskotal.

Zapojovala jsem se i do různých projektů, např. 55 básní, Knížní výzva 2014, Hlášky z mého okolí a Project about blog stories.
Naplno chci rozjet velkou melodickou výzvu, půlminutové horory od Ewiline a knížní projekt od Ilonky. O básničky nepřijdete ani v dalším roce, co spolu strávíme. Do kapitolových povídek přibude povídka Básnířka, jejíž první kapitolu si můžete přečíst zde.

H🅰🅿🅿Y 🅱IRTHD🅰Yzdroj: kliknutím

A nakonec: Co jsme si s Annou a blogem nadělily? Velký plakát s Gusíkem a Hazel (Hvězdy nám nepřály). Plánujeme ho pověsit tam, kde se společně setkáváme, hezky ke mně do pokoje :-)

Chcete něco blogu popřát? Budete nás navštěvovat i nadále? Pište do komentářů.
Ellnesa

Vrány (Iluze 3)

8. července 2014 v 17:27 | Ellnesa |  Lazurit čiré Temnoty
Ahojky! Hlásím se vám momentálně z Jihlavy. Ze Sázavy jsem se vrátila minulé pondělí (30.7.) a od té doby nic nového nepřibylo (až na jednu recenzi). Momentálně mám doma jeden recenzák, na který už chystám recenzi a další čtyři mi mají přijít. O víkendu odjížním k Lednicko-Valtickému areálu jezdit na kolech a následující výkend hurá k Lipnu. Těším se jak malé dítě na Ježíška. Jinak jsem ráda, že ještě jsou lidi, kteřím to nepřijde tak hrozně uhozený a stále můj blog čtou. Mám vás ráda, lidi! Ellnesa

Vrány (Iluze 3)


Mám strach.
Kroutí se to kolem mě, poleptává to trávu nebezpečně slizkou barvou.
I když jsem si celkem jistá, že to barva není.
Cítím tu sílu zlou.

Obloha začíná sama sebe zahalovat do temnoty příkrovu.
A já se bojím, protože je teprve poledne.
Slizké pařáty mě shazují k zemi.
Kdo mě teď zvedne?

Slizce černá se mění na vrány.
Sápají se po mně.
Bojím se.
Snaží se vyklovat oči mé.

Trhám kus svých šatů.
Nemůžu se na to dívat.
Ničí mě to.
Začínají se přibližovat.

Cítím je ve vlasech.
Drápou mě už i na ramenou.
Jsou na utrženém kusu šatů.
koukám, že jsem byla kořistí snadnou.

Ellnesa
zdroj: kliknutím